Hyvä hoito luo perustan sujuvalle arjelle – Epilepsiateko 2025 epilepsiahoitajajaostolle

Uutinen

Epilepsialiiton hallitus on myöntänyt vuoden 2025 Epilepsiateko-huomionosoituksen Suomen Epilepsiaseuran epilepsiahoitajajaostolle. Huomionosoituksella tuomme esiin hoitajajaoston tekemää tärkeää työtä epilepsiaa sairastavien hyvän hoidon saamiseksi. Hyvä hoito luo perustan sujuvalle arjelle.

Epilepsiahoitajajaosto kokoaa yhteen epilepsiaa sairastavia ihmisiä työssään kohtaavia hoitajia eri puolilta Suomea. Sen toiminnan ydin on epilepsian hyvän hoidon varmistaminen kaikille epilepsiaa sairastaville. Jaosto tukee hoitajien ammatillista osaamista ja hyvien käytäntöjen jakamista.

Hoitajajaosto perustettiin vuonna 2024. Sen toiminta vakiintui ja merkitys vahvistui vuoden 2025 aikana. Aktiivinen verkosto on tukenut myös Epilepsialiiton tavoitteita, joilla edistämme yhdessä epilepsiaa sairastavien osallisuutta, hyvinvointia ja arjen sujuvuutta. Jaosto on osallistunut esimerkiksi liiton kampanjointiin, toiminut asiantuntijana tilaisuuksissa sekä näkynyt aktiivisesti sosiaalisessa mediassa.

Lämpimät onnittelut!

Palkinto jaettiin liittokokouksemme yhteydessä Helsingissä 25.4.2026. Hoitajajaostosta paikalla olivat Kirsi Ruuska, Liisa Pasto, Anu Paloniemi, Satu Hietala, Ella Puumalainen, Katja Pulkkinen ja Satu Junnonen.

  • Diagnostiikka ja hoito
  • Hyvinvointi
  • Vaikuttaminen

Mitä mieltä olet sivun sisällöstä?

Aiheeseen liittyvää