Tulevaisuuden tienviittojen äärellä

Epilepsialehti - Pääkirjoitus

Mikä sinusta tulee isona? Me aikuiset kysymme tätä usein nuorilta, vaikka moni pohtii sitä itsekin. Aikuisilla on kuitenkin usein elämänkokemuksen tuomaa itsetuntemusta ja luottoa asioiden järjestymiseen. Nuorilla kaikki on alussa.

Maailma on kovin erilainen kuin 2000-luvun alkuvuosina, jolloin moni nykyteinin vanhempi oli itse nuori. Nuorten ammatinvalintaa paineistavat erilaiset ensikertalaisia suosivat uudistukset opiskelijavalinnoissa ja niukentuneet opintotuet, puhumattakaan maailmanpoliittisesta tilanteesta. Osaa pohdituttaa epilepsian vaikutukset työuraan.

Viimeisimmän Nuorisobarometrin mukaan nuoret kokevat eniten paineita työn saamisesta. Se herättää monissa epävarmuutta ja turvattomuutta. Eikä ihme, sillä Suomen työttömyysaste on Euroopan unionin alueen korkeimpia.

Onneksi on tehty myös nuorten työelämään kiinnittymistä tukevia uudistuksia, kuten oppivelvollisuusiän pidentäminen. Peruskoulun jälkeen ilman opiskelupaikkaa jäänyt nuori voidaan ohjata tutkintoon valmentavaan koulutukseen löytämään oma ala.

Jos toisen asteen tutkinnon suorittanut nuori jää ilman opiskelupaikkaa, opintosetelikokeilu voi auttaa. Opintosetelin avulla nuori saa opiskella 30 opintopistettä avoimessa yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa. Sen jälkeen nuori voi hakea opiskelemaan avoimen väylän kautta välttäen mahdollisesti pääsykokeet.

Haaveet ovat usein hyvin maanläheisiä ja kaukana epärealistisista pilvilinnoista.

Paineista huolimatta nuorilla on haaveammatteja. Monelta puuttuu kuitenkin tieto, miten päästä unelma-ammattiinsa. Mitä pitää opiskella ja missä? Haaveet ovat usein hyvin maanläheisiä ja kaukana epärealistisista pilvilinnoista. Riskinä on pikemminkin se, etteivät nuoret uskalla tavoitella unelmiaan.

Joskus haaveammattiin pääseminen voi edellyttää kovaa työtä, mutta se on silti mahdollista. Meidän aikuisten tehtävä on ennen kaikkea rohkaista ja tukea nuoria tavoittelemaan ammatillisia unelmiaan. Ja valaa uskoa siihen, että asiat järjestyvät.

Hyvää kesää kaikille lukijoille!

  • Lehden numero: 2/2026
  • Kuvat: iStock.com/Grivina
  • Nuoret
  • Vertaistuki

Artikkelin kirjoittajat

Tytti Svetloff Vastaan nuorille suunnatun Oot yksi meistä -hankkeen koordinoinnista, alueellisen toiminnan järjestämisestä ja ammattilaisyhteistyöstä.
Lidia Bogale Toimin nuorille suunnatussa Oot yksi meistä -hankkeessa ja vastaan nuorten yhteisön kehittämisestä Discord-alustalla, somessa ja tapahtumissa.

Mitä mieltä olet sivun sisällöstä?

Aiheeseen liittyvää