Vaikuttaminen ja yhteistyö

Yhteiskunnallinen vaikuttaminen on tärkeä tapa toteuttaa liiton strategiaa ja edistää tavoitteiden saavuttamista.
Vaikutamme kansallisesti sekä kansainvälisesti epilepsiaa sairastavien ja heidän läheistensä hyvän hoidon, palveluiden ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi.

Epilepsialiiton strategia vuoteen 2030 hyväksyttiin liittokokouksessa 25.4.2026.
Epilepsialiiton strategia 2030 ohjaa toimintaamme ja linjaa vaikuttamistyömme kärjet.

Kansallisesti vaikutamme yhteistyöverkostoissa sosiaali- ja terveyspolitiikkaan. Laadimme lausuntoja ja kannanottoja epilepsian hyvän hoidon ja yhteiskunnan palvelujen saatavuuteen asiantuntijoiden kanssa. Epilepsiayhdistysten vapaaehtoiset ja luottamushenkilöt vaikuttavat alueellaan tuoden esiin epilepsiaa sairastavien ihmisten ja heidän läheistensä näkökulmaa eri medioissa ja osallistumalla kunnan ja hyvinvointialueen päätöksentekoon. Osalla epilepsiayhdistyksiä on edustus vammaisneuvostossa, jossa he voivat ottaa kantaa palveluiden suunnitteluun ja valvoa yhdessä viranomaisten kanssa yhdenvertaisuuden toteutumista arjessa.

Epilepsiaan liittyy edelleen tietämättömyyttä, ennakkoluuloja ja syrjiviä asenteita, jotka voivat estää epilepsiaa sairastavien täysivaltaista osallistumista. Haluamme vahvistaa epilepsiaa sairastavien ja heidän läheistensä osallistumista yhteiskunnalliseen keskusteluun ja tuoda esiin kokemuksia ja tuen tarpeita lainvalmistelun ja päätöksenteon tueksi. Yhdessä voimme lisätä tietoisuutta, edistää avointa suhtautumista ja vähentää ennakkoluuloja ja syrjintää.

Kansainvälisissä verkostoissa tuomme esiin suomalaisia hyviä käytäntöjä muiden epilepsiajärjestöjen tietoisuuteen. Samalla saamme vertailutietoa eri maiden epilepsian diagnostiikan, hoidon ja tuen tarpeista ja saatavuudesta. Kansallinen vaikean epilepsian diagnostiikan ja hoidon koordinaatioryhmä on kuvannut suomalaisen epilepsian hoitopolun, joka on kansainvälisesti arvostettu hoitomalli. Se ohjaa potilasta sujuvasti perusterveydenhuollosta erikoissairaanhoitoon ja kuntoutukseen. Potilasjärjestöllä on merkittävä rooli hoitopolulla. Sujuvan hoitopolun tavoitteena on oikea-aikainen ja tarkka diagnosointi, yksilöllinen hoito, kohtauksettomuus ja arjessa selviytymien tukeminen. Epilepsy care pathway: The Finnish model

Kansainvälistä epilepsiapäivää vietetään vuosittain helmikuun toisena maanantaina. Kampanjoimme yhdessä International Bureau for Epilepsy (IBE) ja International League Against Epilepsy (ILAE) kansainvälisenä epilepsiapäivänä.

Mitä teemme?

  • Edistämme hyvän hoidon saatavuutta yhdessä asiantuntijoiden kanssa – vertaistuki on osa hyvää hoitoa
  • Vahvistamme osallistumista yhteiskunnalliseen keskusteluun – ääni kuuluu ja vaikuttaa
  • Tuomme esiin kokemuksia ja tuen tarpeita lainvalmistelun ja päätöksenteon tueksi – ääni kuuluu ja vaikuttaa
  • Vaikutamme yhdessä asiantuntijoiden kanssa epilepsian hyvän hoidon ja aivoterveyden edistämiseksi – hyvä elämä kaikille epilepsiaa sairastaville
Tietoa epilepsiasta

Mitä mieltä olet sivun sisällöstä?