”Luonto on meidän perheen voimavara”

Epilepsialehti - Tarina

Laitilassa asuva perhe osallistui viime kesänä Epilepsialiiton luontopainotteiselle perhekurssille, ja perhe nauttii retkeilystä myös vapaa-ajallaan. Luonnossa liikkuminen merkitsee heille yhteistä aikaa ja pysähtymistä arjen kiireiden keskellä.

Haastattelun aluksi muistelemme luontoteemaista harvinaisepilepsiaa sairastavien lasten perhekurssia. Peurungan kylpylässä järjestetyn kurssin ohjelmassa hyödynnettiin monipuolisesti ympäröivää luontoa. Perheet saivat kiertää tehtävärasteja lähiluonnossa ja vanhempien keskustelutuokioita pidettiin välillä metsäkävelyn merkeissä tai laavulla istuskellen. Myös lasten ohjelmaa järjestettiin ulkoilmassa pelaillen ja leikkien.

– Parasta kurssilla oli vertaistuki, luontorastit ja vanhempien ryhmäkeskustelut. Oli ihan äärettömän hieno juttu, miten hienosti kaikki oli järkätty. Lapsille oli kivaa ohjelmaa ja jokaisella perheellä oli oma ohjaaja. Oli tosi hienoa, kun lähtöpäivänä saatiin ohjaajien ansiosta jopa pakata rauhassa. Se oli ihan sellainen ”vau!”, perheen vanhemmat Jonna ja Mikko muistelevat.

Mukavien muistojen lisäksi kurssilta tarttui mukaan tärkeä vertaisperheiden porukka. Kurssilla mukana olleet perheet perustivat WhatsApp-ryhmän, jossa vaihdetaan kuulumisia ja jaetaan epilepsiaan liittyviä vinkkejä ja tunnelmia.

Lähiretkeilyä ja Lapin reissuja

Luonnossa liikkuminen on perheelle rakas harrastus ja elämäntapa. Usein vapaa-ajallaan Jonna, Mikko ja 8-vuotias Jimi pakkaavat mukaansa eväät ja suuntaavat lähiseudun luontopoluille. Tutuiksi ovat tulleet useimmat luontoreitit, jotka sijaitsevat sopivan ajomatkan etäisyydellä kotoa. Loma-aikoina perhe lähtee usein tutkimaan kauempana olevia luontokohteita. Yksi kaikkien aikojen kohokohdista oli kiipeäminen Luostotunturin huipulle taannoisella Lapin reissulla.

Jimi on ollut tottunut retkeilijä pienestä saakka, joko kantorinkan kyydissä tai omin jaloin. Nykyisin sujuvat jo pidemmätkin reitit. Motivaatiota reippailuun antaa erityisesti evästauot makkaranpaistoineen. Myös pitkospuureitit ovat lapsen mielestä hauskoja ja silloin matka etenee kuin huomaamatta.

– Erilaisissa maastoissa liikkuminen toimii Jimille myös erinomaisena tasapainon ja motoriikan harjoitteena. Samalla lapsi saa tärkeitä onnistumisen kokemuksia ja tunteen itsensä ylittämisestä. Uni ja ruokakin maistuvat ulkoilun jälkeen, Jonna pohtii retkeilyn hyviä puolia.

Uusia ideoita luonnossa liikkumiseen

Vanhemmille luonto edustaa rauhoittumista ja pysähtymistä arjen menojen vastapainoksi. Retkeily on perheen yhteistä aikaa, jolloin keskitytään läsnä- ja yhdessäoloon. Perheen uusimpia kiinnostuksenkohteita ovat geokätköily ja Finstones eli maalattujen kivien etsiminen. Niissä saa vaihtelua luonnossa liikkumiseen silloinkin, kun muutoin ei oikein jaksaisi lähteä ulkoilemaan.

– Viime viikolla etsittiin Jimin kanssa kiviä varmaan 40 minuuttia iltahämärässä taskulamppujen kanssa. Etsintä ei tuottanut tulosta, mutta saatiin ainakin ulkoilua ja liikuntaa, Jonna nauraa.

– Kyllä luonto on ehdottomasti meidän perheen voimavara.

Luonto tuo perheitä yhteen

Kurssityöntekijämme Eeva-Riitta kertoo perhekursseistamme lisää Epilepsialehdessä 1/2026. Artikkelin pääset lukemaan tästä.

  • Lehden numero: 1/2026
  • Kuvat: Paula Happonen
  • Kokemustarina
  • Perheet
  • Vertaistuki

Artikkelin kirjoittaja

Paula Sorjonen Vastuualueitani ovat harvinaiset ja vaikeat epilepsiat, kurssi- ja ryhmätoiminta sekä neuvonta.

Mitä mieltä olet sivun sisällöstä?

Aiheeseen liittyvää